English (United Kingdom)Čeština (Česká republika)

Nitroděložní tělíska

 • JAYDESS

     Jaydess - nitroděložní tělísko s minimální dávkou hormonu

  S počátkem roku 2014 se na našem trhu objevil nový nitroděložní systém uvolňující hormon levonorgestrel s názvem Jaydess. Nitroděložní systém (tělísko) Jaydess (fi. Bayer) je odvozeno od systému Mirena, který je v ČR úspěšně používán již mnoho let. Jaydess je vlastně menší a slabší Mirena.

  Díky menšímu průměru se snadno zavádí a je určen i pro ženy, které dosud nerodily. Jaydess může být zajímavou alternativou také pro ženy po porodu, které plánují další graviditu a pro které je systém Mirena zbytečně dlouhodobý. V neposlední řadě je vhodný pro ženy, které z jakéhokoliv důvodu preferují antikoncepci s co možná nejnižším množstvím hormonální složky.

  Jaydess má tvar písmene T, jehož svislá část je tvořena válečkem uvolňujícím denně velmi malé množství hormonu levonorgestrel. Ten působí pouze ve svém bezprostředním okolí (zejména na děložní sliznici) a do krevního oběhu se tak vstřebává jen v minimálním množství. Proto také odpadá riziko nežádoucích účinků systémové hormonální antikoncepce (zejména riziko tromboembolických komplikací).

  Denní množství uvolněného levonorgestrelu je u Jaydess je výrazně menší než u Mireny. Cílem je snížit (už tak velmi vzácné) nežádoucí účinky levonorgestrelu na organizmus (například akné, bolesti hlavy atd.). Množství hormonu, které z děložní sliznice uniká do krevního oběhu je totiž u přípravku Jaydess zcela minimální. Sérové hladiny hormonu jsou tak až 1000 x nižší než u uživatelek kombinované hormonální antikoncepce a přitom je Jaydess až 9x spolehlivější než pilulky.

  Pokud z jakéhokoliv důvodu žena nechce nebo nemůže užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (pilulky, náplasti, vaginální kroužky), je pro ni Jaydess vhodnou alternativou.

  Systém se zavádí na dobu tří let, odstraněn však může být kdykoliv dříve. Po odstranění se rychle obnovuje původní plodnost. Jaydess se zavádí ambulantně pomocí speciálního zavaděče. Jde o krátkou proceduru v délce běžného gynekologického vyšetření. Odstranění Jaydess se provádí jemným tahem za vlákna zachycená tenkým peanem.

  V prvních měsících po zavedení Jaydess se často vyskytuje nepravidelné slabé špinění v průběhu cyklu. Toto špinění postupně ustává a většina uživatelek má nakonec velmi slabou menstruaci (v malém procentu případů dokonce žádnou).

  Jaký smysl má tedy přítomnost tak minimálního množství hormonu v tělísku Jaydess? Jednak jsou díky němu odstraněny hlavní nedostatky starších nehormonálních tělísek, tedy zesílení menstruace a riziko zánětu vnitřního genitálu. Současně také díky hormonu výrazně stoupá antikoncepční spolehlivost tohoto unikátního systému. V případě zájmu se informujte u svého ošetřujícího gynekologa.

   

  LEVOSERT

     LEVOSERT®

   

  Levosert je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství hormonu levonorgestrel. Tento hormon působí pouze ve svém bezprostředním okolí, tedy především na děložní sliznici. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimálně – odpadá riziko nežádoucích účinků systémové hormonální antikoncepce či substiční terapie.

  Po zavedení do dělohy je systém Levosert funkční 3 let.

  Levosert se používá nejen jako kontracepční prostředek (k zabránění otěhotnění), ale s výhodou i k řešení potíží v období klimakteria, tedy při menoragii (nadměrné menstruační krvácení) a k ochraně endometria před hyperplazií (nadměrné zesílení sliznice dělohy) během substituční léčby přípravky obsahujícími estrogeny.

  Levosert se zavádí ambulantně pomocí speciálně navrženého zavaděče, procedura je krátká a příliš se neliší od běžného gynekologického vyšetření. Odstranění je stejně tak snadné pomocí tenkých vláken, připevněných k tělísku. Po odstranění dochází u žen ve fertilním období k rychlému návratu plodnosti.

  V prvních měsících po zavedení se někdy vyskytuje nepravidelné slabé špinění v průběhu cyklu. Toto špinění většinou spontánně ustupuje a většina uživatelek nakonec nemá žádnou nebo jen velmi slabou menstruaci.

  Díky pravidelnému uvolňování levonorgestrelu jsou odstraněny hlavní nedostatky obyčejných tělísek používaných v minulosti, tedy zesílení menstruace a riziko zánětu vnitřního genitálu.

  Vstupní pořizovací náklady na Levosert nejsou malé, přepočtené měsíční náklady jsou však nižší než při užívání i starších levnějších preparátů hormonální antikoncepce, o moderních dražších preparátech ani nemluvě.

   

  MIRENA

     MIRENA®

   

  Mirena je nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T, jehož vertikální část je tvořena válečkem uvolňujícím denně pravidelné malé množství hormonu levonorgestrel. Tento hormon působí pouze ve svém bezprostředním okolí, tedy především na děložní sliznici. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimálně – odpadá riziko nežádoucích účinků systémové hormonální antikoncepce či substiční terapie.

  Po zavedení do dělohy je systém Mirena funkční 5 let.

  Mirena se používá nejen jako kontracepční prostředek (k zabránění otěhotnění), ale s výhodou i k řešení potíží v období klimakteria, tedy při menoragii (nadměrné menstruační krvácení) a k ochraně endometria před hyperplazií (nadměrné zesílení sliznice dělohy) během substituční léčby přípravky obsahujícími estrogeny.

  Mirena se zavádí ambulantně pomocí speciálně navrženého zavaděče, procedura je krátká a příliš se neliší od běžného gynekologického vyšetření. Odstranění je stejně tak snadné pomocí tenkých vláken, připevněných k tělísku. Po odstranění dochází u žen ve fertilním období k rychlému návratu plodnosti.

  V prvních měsících po zavedení se někdy vyskytuje nepravidelné slabé špinění v průběhu cyklu. Toto špinění většinou spontánně ustupuje a většina uživatelek nakonec nemá žádnou nebo jen velmi slabou menstruaci.

  Díky pravidelnému uvolňování levonorgestrelu jsou odstraněny hlavní nedostatky obyčejných tělísek používaných v minulosti, tedy zesílení menstruace a riziko zánětu vnitřního genitálu.

  Vstupní pořizovací náklady na Mirenu nejsou malé, přepočtené měsíční náklady jsou však nižší než při užívání i starších levnějších preparátů hormonální antikoncepce, o moderních dražších preparátech ani nemluvě.