English (United Kingdom)Čeština (Česká republika)

Nechte své dítě očkovat proti papilomaviru

 • Nechte své dítě očkovat proti papilomaviru

  Co kdybyste měli možnost ochránit svou dceru, dokud je ještě malá, proti hrozivé rakovině jednoduše tím, že byste jí schválili injekci?

  Rakovina děložního čípku nebo dělohy je každý rok diagnostikována u 40 000 žen v Evropě a je druhou nejčastější příčinou smrti u žen mezi 15 a 44 lety. Pokud je díky každoroční cervikální cytologii zachycena včas, je to velmi dobře léčitelná choroba, ale nyní mají gynekologové k dispozici ještě mnohem účinnější preventivní metodu, kterou mohou nabídnout svým pacientkám.

  „Nyní, když je k dispozici vakcína proti HPV už nikdo nemusí zemřít na karcinom děložního čípku,“ říká Dr. Elena Figurová, zakladatelka a vedoucí lékařka OG Medical Centra. „Vakcína velmi účině likviduje virus, který je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku, čímž zastaví zabijáka na jeho cestě.“

  HPV neboli lidský papilomavirus je nejběžnější pohlavně přenášenou chorobou na světě. Od chvíle, kdy se dívka či žena stane sexuálně aktivní má 50% šanci, že se nakazí nějakou formou HPV. Jakmile je v organismu, může virus o mnoho let později způsobit genitální bradavice nebo rakovinu děložního čípku.

  Proto gynekologové a pediatři doporučují rodičům, aby nechali své dcery očkovat mezi 11 a 12 rokem, kdy ještě nejsou sexuálně aktivní a kdy je jejich imunitní systém velmi silný.

  „Jakmile se žena jednou nakazí HPV, pozdější očkování už na tento konkrétní virus nebude účinkovat. Nic není zcela ztraceno, protože vakcína je účinná proti čtyřem kmenům HPV, nicméně to prospěšnost očkování ovlivní,“ říká Dr. Figurová.

  Vakcína je dostupná od roku 2006 a již ji využily milióny dívek ze Spojených států i Evropy ve věku mezi 9 a 26 lety. Podává se v sérii tří dávek. „První dávku obvykle aplikujeme během každoroční prohlídky a druhou a třetí v odstupu šesti měsíců,“ říká Dr. Trnková, pediatrička OG Medical Centra. „Vakcína není vyrobena z živých virů, takže se není třeba bát přenosu infekce a nejběžnější reakcí na očkování je drobná bolestivost paže nebo motání hlavy ze samotného očkování.“

  „Co je na této vakcíně báječné, je to, že včasným očkováním vašeho dítěte proti viru můžete téměř zaručit, že nedostane v příštích letech velmi bolestivou formu rakoviny, To je ten nejlepší dárek, jaký můžete své dceři věnovat.“